Jak ušetřit čas? Delegujte, redukujte a hlavně - stanovte si priority!

25.05.2017 18:00

Máte 24 hodin denně a 168 hodin týdně. Tento čas byste měli být schopni rozložit si tak, abyste byli produktivní ve své práci, měli čas na odpočinek a také se věnovali své rodině či koníčkům. Ale přiznejme si, kdo tento ideální stav dodržuje?

Pokud patříte k těm, kteří mají potíže s tím, jak zvládnout svůj čas, měli byste si osvojit jedno slovo a stále si ho připomínat: PRIORITY. Podle produktové manažerky Jackie Bavaro existují 4 způsoby, jak strávit méně času prováděním aktivit, na které prostě nemáte časovou kapacitu. Jsou to: vymazat, odložit, delegovat, zredukovat.

1. VYMAZAT – je těžké říct v práci na nějaký úkol ne, ale ještě těžší je čelit nesplněným termínům a kolegům, kterým neprovedenou práci dlužíte. Myslete na to vždy, když vás někdo požádá, abyste si na sebe vzali nový projekt. Zvažte, zda na něj máte čas a pokud ne, vysvětlete, proč projekt či úkol odmítáte.

2. ODLOŽIT – možná nemáte čas právě teď, ale víte, že si ho najdete v budoucnu. V takovém případě je odklad nějakého úkolu dobrou možností, jak provést práci a nebýt přitom ve stresu. Nastavte si připomínku do kalendáře a upozorněte své kolegy či šéfa, aby splnění úkolu nečekali dříve, než se k němu budete moci dostat.

3. DELEGOVAT – ne všechna práce se dá odmítat nebo odkládat donekonečna. Pokud máte i při využívání výše uvedených způsobů stále plné ruce práce, zkuste některé odpovědnosti přesunout na některého člena týmu. Máte například kolegu, který pro vás připravuje podklady pro jeden z projektů? Proč na něj nepřesunout celý projekt? Vám se uvolní časová kapacita a on zase bude mít příležitost zastřešovat celý proces a vidět tak ovoce své práce.

4. ZREDUKOVAT – pokud v úvahu nepřichází ani jedna z výše uvedených možností, můžete zkusit zredukovat čas, který nad jednotlivými činnostmi trávíte. Kriticky se podívejte na svůj běžný pracovní den a uvědomte si, kde ztrácíte nejvíce času. Uvidíte tak, co je třeba změnit, abyste byli v průběhu svého dne produktivnější.

Pokud projekt, který vám právě leží na stole sami nezvládnete, zvažte, zda byste ho nemohli ze svého seznamu úkolů vymazat, odložit na později, delegovat na kolegu či ho alespoň zredukovat.

Zpět

Kontaktujte nás

© Manažerské vzdělání 2014

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode