Jak zefektivnit práci z domova?

12.10.2016 12:15

„Kdo dovede pracovat v reálném světě, ale žít  ve světě ideálů, ten dosáhne nejvyšší mety.“  Karl Ludwig Börne.

Stále více firem umožňuje svým zaměstnancům možnost práce z domova. Tzv. home office je běžný i pro některé podnikatele na volné noze. Pokud se však stává běžnou součástí pracovního života, hrozí snížená efektivita a také ztráta sociálních kontaktů.

Jak tedy práci z domova zefektivnit?

  1. Vytvořte si stálé pracovní místo – to by se mělo skládat z pracovního stolu v dostatečně osvětleném prostoru a pracovní židle. Prostor by měl být vyhrazen nejlépe v samostatném pokoji.
  2. Naplánujte si pracovní dobu a úkoly – stanovte si přesný začátek práce, dobu odpočinku včetně času na oběd, i konec pracovní doby. Plán by měl obsahovat i přesný výčet úkolů, který byste měli za pracovní dobu stihnout.
  3. Ke komunikaci nepoužívejte výhradně e-mail – komunikujte i přes telefon. To ostatně pomůže problémy vyřešit rychleji, sníží se problematika komunikačních šumů a desinformací.
  4. Na oběd si raději zajděte do restaurace – každý oběd, i ten v průběhu pracovní doby, by měl mít jasně vymezený čas. Nejhorší, co můžete pro sebe udělat, je jíst u monitoru počítače.
  5. Nesledujte při práci televizní programy – vyvarujte se všech možných rušivých podnětů. Pokud si k práci pouštíte hudbu k poslechu, mějte ji vždy v nízké hlasitosti.
  6. Ani doma nezapomínejte na pravidelné přestávky – každá práce by měla obsahovat dostatečné množství pravidelných přestávek, ať už jsou určeny pro protažení těla od neustálého sezení před monitorem počítače či k svačině.
  7. Vytvořte si osobní pracovní report – stejně jako na začátku pracovní doby jste si vytvořili seznam pracovních úkolů, na jejím konci byste měli věnovat pozornost pracovnímu reportu.

Kromě vybraných tipů má práce z domova jedno základní pravidlo. Veškerý pracovní proces by se měl podobat tomu v kanceláři. Nenechte se proto zlákat pohodlím domácího prostředí a svoji pracovní morálku přizpůsobte té, kterou byste za běžných okolností měli v pracovním prostředí.

Zpět

Kontaktujte nás

© Manažerské vzdělání 2014

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode