Každý šéf je tak dobrý, jak dobrý je jeho tým

30.08.2014 21:44

Rozhovor s ředitelem Fakultní nemocnice Plzeň MUDr. Václavem Šimánkem, PhD.

Co plánujete změnit ve FN Plzeň jako nový ředitel? Jaká je vaše vize a hlavní strategické cíle?

Nechystám žádné převratné změny, nemocnice funguje dobře. Rád bych dokončil přesun chirurgických oborů do areálu lochotínské části FN Plzeň. Dále se zaměřím na spolupráci s Lékařskou fakultou Univerzity Karlovy a Západočeskou univerzitou v Plzni. Prioritou je pro mě rovněž zlepšení komunikace s krajskými nemocnicemi v regionu a získání evropských grantů na výzkum a vývoj.

Jaké jsou vaše silné stránky, které vám pomohou v řízení plzeňské nemocnice?

Myslím, že jsem člověk se smyslem pro fair play a s poměrně dobrými organizačními schopnostmi. Jsem komunikativní, mám pevnou vůli a jsem připravený se dále vzdělávat. Věřím, že právě tyhle vlastnosti mi v nové funkci pomůžou.

Jaké manažerské zkušenosti využijete pro vykonávání funkce ředitele nemocnice?

Zejména schopnost týmové spolupráce, podpory a motivace zaměstnanců a kolegů. Také si myslím, že mi pomůže schopnost vyjednávat, hledat nová řešení, někdy možná i schopnost rychle se rozhodovat a nést za své rozhodnutí odpovědnost.

Kandidujete také na senátorský post. Pokud uspějete, budete dál řídit plzeňskou nemocnici? Jsou obě funkce slučitelné?

Práce senátora obnáší práci pro lidi v příslušném senátním obvodu. Funkce ředitele největší nemocnice v plzeňském regionu obnáší přesně to samé. Považuji toto spojení za prospěšné.

Existuje podle vás studium či nějaký druh vzdělávání, který ze studenta vychová úspěšného manažera? Dá se řízení soukromé firmy či státní instituce alespoň částečně naučit pomocí workshopů, kurzů či studiem na VŠ?

Nejlepší školou je zkušenost a vzdělávací institucí život. Myslím si, že na určité pracovní pozice člověk musí dozrát.

Jaký druh manažerského vzdělávání považujete vy osobně za přínosný?

To záleží na konkrétní pracovní pozici a požadavcích, které jsou na manažera kladeny. Manažer by měl být připraven vzdělávat se v oboru, kterému se chce věnovat, měl by být ochoten učit se od nejlepších a občas také schopen snášet oprávněnou kritiku.

Prozraďte, prosím, ostatním manažerům či začínajícím podnikatelům jeden trik či radu ověřenou z praxe, která se vám osvědčila.

Nejde o trik, či všespasitelnou radu. Spíš malé konstatování faktu: Každý šéf je tak dobrý, jak dobrý je jeho tým.

Na závěr se zeptám na váš vztah k Plzni a Plzeňskému kraji. Co vás na Plzeňsku nejvíc baví? Čím se můžeme pochlubit jak občanům v ostatních regionech tak cizincům? Na co můžeme být jako Plzeňáci pyšní?

Plzeňský kraj je domovem pro mě i pro mé děti. To že se v Plzeňském kraji žije dobře, dokazuje opakovaný úspěch v soutěži "Nejlepší místo pro život". A na co jsem v Plzni a našem kraji pyšný? Těch věcí je celá řada od Viktorky po Indiány, od piva po víno, od Berounky po Šumavu...

MUDr. Václav Šimánek, PhD.
ředitel FN Plzeň
www.vaclavsimanek.cz

Děkuji za rozhovor

Jan Vavřička

Zpět

Kontaktujte nás

© Manažerské vzdělání 2014

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode