Režisér Lukáš Ganišin sází na komunikaci a péči o potřeby svého týmu

23.02.2017 21:50

Jaký váš poslední filmový projekt Vám udělal radost?

Těžko říct. Já se vždy nadchnu pro nějakou myšlenku či nápad, ale poté vždy trochu přistanu nohama na zem a bloumám o nich dál. To je i s náměty na filmy, které v hlavě vymýšlím, většinou uzrají, nebo je hodím stranou. Můj poslední filmový projekt byl absolventský film, bohužel jsem neměl moc velkou kreativní volnost a natáčení jsem si moc neužil, spíš jsem byl neustále ve stresu, jestli ten film projde před komisí, než abych měl radost z natáčení, naštěstí prošel, ale nebyl podle mých představ.

Co je nejdůležitější pro úspěšnou realizaci filmového projektu?

Důvěra k filmu. Když nevyjde jedna možnost financování filmu, tak je spousta jiných možností. Jen člověk nesmí spadnout do depresí, že to nedá. To by pak mohl každý dělat filmy, kdyby to bylo tak jednoduché, že? Pozitivní přístup a myšlenky přitahují lidi, kteří Vám chtějí pomoct, protože vidí, že děláte něco, co má smysl, proto mluvím i o té „důvěře.‘‘  Mimo jiné není na škodu mít člověka, který vám pomůže s organizací projektu a propagací- je nesmírně důležité, aby se film dostal do podvědomí lidí a získal si své fanoušky, tedy pokud nejste milionář, který si film může financovat ze svých vlastních zdrojů, hahaha.

Na čem nyní pracujete?

Pracuji na krátkém, výpravném thrilleru Horká koupel. Velký důraz budu klást na vizuální stránce (kostýmy, rekvizity, lokace, kamera).  Jde o mysteriózní příběh chlapce, který pokouší své vlastní síly v obrovské sněhové bouři, při které se mu rozutečou psi při závodech psího spřežení.  Chlapec v té pustině uvízne. Je dezorientovaný. Pomoc stále v nedohledu a hlava si s ním začíná pohrávat- nerozezná co je realita a co výplod jeho mysli, víc nechci prozrazovat, ale věřím, že lidi co mají rádi napětí, film určitě ocení.   

Jaká metoda vedení teamu se vám osvědčila jako nejefektivnější?
Jsem mladý tvůrce, takže vše ještě nějak objevuji. U filmu, na kterém všichni pracují dobrovolně, se musí jít citlivě, protože chodíte po tenkém ledu. Ti lidi tam nemusí být. Nesmíte jim natáčení znechutit. Důležitá je komunikace a snažit se jim maximálně vyjít vstříc, co se týče jejich potřeb.  Takže musíte z natáčení udělat příjemný zážitek, ze kterého si i něco pozitivního odnesou, když už nejsou placeni.  Jinak z vás musí mít pocit, že víte, co děláte, aby morálka na place nespadla na bod mrazu. Při natáčení teaseru se nám stala taková hloupá příhoda.  Nemohli jsme se dostat do interiéru, protože vnitřní dveře byly zamčeny.  Nakonec se po dvou hodinách podařilo klíče sehnat a vše se stihlo. I když jsem měl z toho vnitřní záchvaty paniky, protože jsem viděl, jak mé peníze letí oknem ven, tak jsem se snažil i tak zachovat klid. Aspoň měla naše maskérka dost času nalíčit našeho herce.

Potřebuje režisér speciální manažerské vzdělání?

Rozhodně ne. V dnešní době je studium příliš přeceňované. Můžete studovat management, ale pokud se na to nehodíte, tak nikdy nebudete dobří, možná jen jako teoretici. Já věřím hodně praxi, tam se člověk toho naučí mnohem víc. Důležité je něco dělat a učit se ze svých vlastních chyb. Škola nebo kurz vás nikdy nepřipraví na realitu.

Co byste na závěr vzkázal našim čtenářům?

Snad jen jeden vzkaz. Dělejte, co vás naplňuje, nekoukejte na ostatní, kteří vám říkají, že to je nemožné. Takoví lidi soudí podle jejich neúspěchu.  Nemějte na sklonku pocit, že jste tu byli zbytečně.

Podpořte nový český film Horká koupel

Chcete, aby tenhle film vzniknul? Tak tady klikněte: Pojďme společně podpořit nový český film!

Zpět

Kontaktujte nás

© Manažerské vzdělání 2014

Tvorba webových stránek zdarmaWebnode